Cytując "Wszechświat nie jest taki jak kiedyś ani taki, jaki się wydaje." tak w skrócie można określić zawartość tytułowej książki. Ewolucja poglądów na otaczający nas świat zachodziła i zachodzi nadal.
Książka została kupiona w Empiku. Wydawca to Prószyński Media Sp. z o.o.- Warszawa 2011. Książke zakupiłem jeszcze w zeszłym roku ale czytałem ją na raty i w zasadzie skończyłem podczas jesiennego urlopu.
Standardowe pytanie czy było warto ją przeczytać odpowiem, że oczywiście - tak. Autor Frank Wilczek jest lauratem Nagrody Nobla, którą otrzymał w 2004 roku. Odkrył swobodę asymptotycznej, przyczynił się do rozmowu chromodynamiki kwantowej.
Świat jaki jest dzisiaj, a jaki był tysiące lat temu w zasadzie nie różni się niczym. Różnica jest tylko jedna nasze zaawansowanie technologiczne oraz zebrane doświadczenia będące następstwem wielopokoleniowych badań, czy też przypadkowych odkryć.
Czy każdy z nas ma świadomość, że wzrok tak naprawdę służy do próbkowania promieniowania elektromagnetycznego wpadającego przez niewielkie otworki w oczach i wybierania wąskiego pasma barw ze znacznie szerszego widma? A słuch pozwala natomiast monitorować ciśnienie powietrza w pobliżu błody bębenkowej i tak dalej.
Mając w/w możliwości mogliśmy przystosować się do otaczających nas warunków i przyzwyczaić się do stałych elementów jakie występowały i występują wokół nas.
Kolejne setki lat i nastanie nowej ery odkryć w tym w XVII wieku gdy Antonie van Leeuwenhoek spojrzał przez mikroskop ujrzał bakterie, plemniki i włókna mięśniowe okazało się, że istnieje wokół nas jeszcze mniejszy i bardziej zamieszkały świat. Cały szereg odkryć sprawił, że świat, który wydaje się być pusty roi się od zachodzących w nim reakcji.
James Clerk Maxwell porzedstawił równania elektryczności i magnetyzmu w XIX wieku.Wcześniej Izaak Newton uporządkował fizykę klasyczną (tak jest nazywana dziś).
Książka, a w zasadzie jej autor omawia problematykę oraz stara się odpowiedzieć na pytania o ostateczną strukturę fizycznej rzeczywistości, naturę przestrzeni, zawartość Wszechświata i przyszłość badań naukowych.
W książce występuje także jeszcze hipotetyczna cząstka Higgsa, która to została potwierdzona w badaniach w Wielkim Zderzaczu Hadronów (CERN) i cząstka zwana bozonem Higgsa, czy też boską cząstką została formalnie odkryta. Peter Higgs wspólnie Francois Englert otrzymał w 2013 roku Nagrodę Nobla.
W zakresie większych detali dotyczących zawartości książki to zapraszam do lektury.
Krzysztof Stosio
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz