poniedziałek, 2 września 2013

Wypowiedzenie umowy z Pure - wzór wypowiedzenia - doświadczenia własne - omówienie problemu.

        Ponieważ problem nadal istnieje i bardzo dużo moich czytelników wysyła zapytanie o wzór wypowiedzenia jakiego użyłem postanowiłem po wygospodarowaniu czasu omówić ten temat, a także umieścić wzorzec jakiego ja użyłem w swoich przypadkach.

Proszę jednakże aby każdy potencjalny czytelnik, czy też chętny przeczytał na spokojnie cały post i postępował zgodnie ze schematem czy też szablonem jaki ja wypracowałem na podstawie swoich doświadczeń z Pure. Nie gwarantuję, że będzie łatwo, szybko i sprawnie, ale ja skutecznie się od nich uwolniłem, a co ważniejsze uwolniła się także od Pure moja Żona, która nawet nie podpisała umowy, ale Pure sprzedał nieistniejący dług spółce Intrum.

W pierwszej kolejności przypomnę, że warto wszystko czytać dokładnie, a zwłaszcza umowy jakie mamy przedkładane przez różne firmy. Plusem jest to, że większość z nas to konsumenci, czyli jesteśmy pod jakby to nazwać kloszem ochronnym prawa, które nas chroni w pewnych sytuacjach.

Najważniejszym elementem jaki zawsze wskazywałem i powtarzam to koniecznie należy zgłosić się z problemem do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów lub Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów.

Pod tym linkiem można zlokalizować najbliższe placówki w/w instytucji czy też organów mających za zadanie pomagać konsumentom: http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php

Niezależnie od powyższego warto poszukać pomocy w Federacji Konsumentów których dane kontaktowe najbliższych placówek można odszukać pod tym linkiem: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/topics.php?top=19

Można także poszukać pomocy na infolinii konsumenckiej pod numerem 800 007 707

Dlaczego o tym piszę w pierwszej kolejności, ponieważ jest to najważniejszy element całego problemu, wierzę w to, iż części osób uda się rozwiązać problem w pojedynkę, jednakże pewnie nie wszystkim, dlatego ważne jest to aby każdy wiedział, gdzie ma prawo szukać pomocy rozwiązania problemu bez konieczności zapłaty za poradę  jaką otrzyma jako konsument.

Bezsporne jest to, że umowę aby zakończyć trzeba wypowiedzieć, teoretycznie można ją wypowiedzieć w każdym momencie, ja jednak uznałem, że zrobię to z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Co ważne Pure zwykle przewiduje kary za rozwiązanie umowy w postaci 40% wysokości abonamentu, Pure jednak niczym tego nie uzasadnia, a zarazem nie daje nic w zamian przy podpisywaniu umowy.

Rozważając dalej tak jak wskazywałem w swoich odpowiedziach w ostateczności można zapłacić te 40% kary, niż płacić cały abonament. Pure jednak w moim, a raczej Żony przypadku nie przysłał wezwania o te 40% jednak o całą kwotę. Jak wskazywałem i podkreślałem wielokrotnie na każde ewentualne wezwanie należy koniecznie odpowiedzieć oraz szukać pomocy w w/w instytucjach.

Na moim blogu można poczytać o przebiegu sprawy, a także o tym, że dwukrotnie skierowałem sprawę do sądu wobec Pure, w pierwszym przypadku "bo na kartce jest napisane, że mam zapłacić 10zł więcej i inaczej nie wejdę", a w drugim, bo Pure bezpodstawnie wzywał Żonę do zapłaty i sprzedał nieistniejący dług do w/w spółki.
Obydwie sprawy zakończyły się po mojej/naszej myśli, w obydwóch przypadkach działał także komornik, nie w tym rzecz, żeby wskazywać jak to fajnie zakończyłem problem. Wolałbym zdecydowanie, aby Pure odpisywał na problemy jakie konsumenci przedstawiając w pismach, aby osoby, które rozmawiają przez telefon zastanowiły się przez chwilę co robią albo co zrobić, żeby problem rozwiązać polubownie. W przypadku Pure to nie miało miejsca i nie mogłem tego tak zostawić zwłaszcza, że firma windykacyjne nie dawała spokoju mojej Żonie.
O tym sprawach można poczytać także na moich blogu w starszych postach, a jednak nadal bardzo popularnych.

Poniżej zamieszczam wzorzec wypowiedzenia, który minimalnie zmodyfikowałem. Jednakże zaznaczam, że w pierwszej kolejności należy zwrócić się o pomoc do wskazanych instytucji, aby wiedzieć gdzie dalej szukać ewentualnej pomocy. Prawo nas chroni, jednak Pure nie powie nam jak.Wzorzec należy dostosować do swoich danych i sytuacji. Jest on zamieszczony jako plik JPG, ponieważ PDF ani DOC nie chciały się wgrać (ograniczenia bloggera).

Finalnie kilkukrotnie padło pytanie jak zakończyła się sprawa w moim przypadku. Nadal pozostaje otwarta kwestia wystąpienie do Sądu o naruszenie dóbr osobistych wobec Pure w związku z czynnościami jakie Pure wykonywał, a także faktem sprzedaży nieistniejącego długu do firmy windykacyjnej, analogicznie rozważałem możliwość wystąpienia wobec firmy windykacyjnej o naruszenie dóbr osobistych mojej Żony, jednakże obecnie czekam na inne zakończenie sprawy o naruszenie dóbr osobistych abym wiedział lepiej i był mądrzejszy, co przez to rozumie Sąd.

W innym aspekcie Pure nie wzywa , nie wysyła pism wobec mojej osoby, a tymbardziej wobec mojej Żony, a mając na koncie małe sukcesy w bitwach z tą machiną, gdzie konsument ginie na starcie wierzę, że temat się zakończył. Jednak nigdy nic nie wiadomo.

Krzysztof Stosio

4 komentarze:

 1. Dziękuję za pomoc i konkretne rady. Właśnie napisałem wypowiedzenie jutro ślę polecony do Warszawy. Pozrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Prosze o przeslanie wzoru rezyghnacji na adres malentas87@gmail.com,dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja się zastanawiam... Bo mnie w klubie macierzystym powiedzieli, że wypowiedzenie mam złożyć w oddziale, w którym umowę podpisywałam. Teraz nie wiem, czy nie będę miała z tego tytułu problemów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja rezygnowałam z umowy według wzoru zamieszczonego na tej stronie. Wypowiedzenie wysłałam na mejla podanego mi wcześniej. Z tym ze ważne jest by zrobić to ostatniego dnia miesiąca a nie 1 dnia kolejnego. Przykład kończy mi się umowa w lutym. Jako że mam miesięczny okres wypowiedzieć umowę to musze to zgłosić miesiąc wcześniej włączając ze zgłoszenia dokonam ostatniego dnia miesiąca by było minimum miesiąc. Ja akurat kończyłam w grudniu ostatniego dnia umowę wiec 30.11 pismo do nich poszło. Bez problemu odstąpiono od umowy. Ani złotówki więcej nie zabrano mi niż powinno.

  OdpowiedzUsuń