piątek, 31 sierpnia 2012

Amber Gold Sp. z o.o. - inwestycje ludności moim okiem

       Temat na topie bez wątpienia - mało brakowało a dla tego widowiska powstałaby komisja śledcza. W obecnej chwili bardzo łatwo się mądrzyć, że można było się domyślić takiego końca super "inwestycji" statystycznego konsumenta.

Bezsporne jest to, że każdy z inwestujących wiedział, co dostanie po zakończeniu "lokaty". Były to odsetki w wysokości znacznie przekraczającej najlepsze oferty bankowe, czy też nawet obligacji komunalnych lub innych przedsiębiorstw. Każdy z inwestujących czytał umowę, którą podpisał. 
Wiem jak zaznaczyłem wcześniej, że łatwo pisać po fakcie, bo każdy jest mądry, jednakże uważam, że nie wiem jak łatwowiernym trzeba być aby wierzyć, iż jest podmiot gospodarczy, który gwarantuje od kilkunastu do prawie 20% w stosunku rocznym od zainwestowanej kwoty jest bezpieczny jak bank.

Sytuacja taka jest zaskakująca, bo świadczy o tym o czy w sumie wiadomo od lat to jest o bardzo niskiej świadomości ekonomicznej, czy też finansowej nas Polaków. Dlaczego tak uważam odpowiedź jest prosta jak mało trzeba było mieć wyobraźni aby mieć świadomość ile trzeba "nachodzić się" aby osiągnąć stopę zwrotu z danej inwestycji na poziomie 8-10% w stosunku rocznym, po uwzględnieniu kosztów, a jeszcze potem podatek.
Większość osób pewnie pracuje, albo pracowała, każdy wykonywał jakąś czynność za którą otrzymywał wynagrodzenie z jakiegoś tytułu. Czy naprawdę nigdy nikt z tych osób nie poświęcił dobrej godziny nad zastanowieniem się skąd pochodzą pieniądze na wynagrodzenie. Ile to spółka, czy też przedsiębiorca musi zarobić, aby było na pensje dla pracowników, na inne koszty i na ogólne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa jako całości. Wiem, że jest wiele biznesów, które dają znacznie więcej niż 8-10% w stosunku rocznym.
Domyślam się, że większość osób wychodzi z założenia, że osoba prawna czy też fizyczna będąca ich pracodawcą zarabia krocie, a oni dostają lub dostawali ochłapy. Nie twierdzę, że tak faktycznie czasami nie jest. Ale przecież nikt nikomu nie broni założyć własnej działalności i zobaczyć jak to jest skoro jest to takie proste.

Wracając do tematu, to patrząc logicznie ile Amber Gold Sp. z o.o. musiałaby zarabiać na swoich inwestycjach aby tak lekką ręką oddawać od kilkunastu do prawie 20% w stosunku rocznym więcej. Było wiele sygnałów, które sugerowały, że może być problem.
Do kogo można mieć pretencje w związku z utratą swoich środków pieniężnych, często bardzo dużych oszczędności - ja widzę tylko siebie po drugiej stronie, gdybym zainwestował w takie źródło inwestycyjne pieniądze. Jest ryzyko jest zabawa - takie hasło odpowiada najlepiej. Bo kto inny jest winny temu, że każdy podpisując umowę bez przymusu oddał swoje pieniądze także bez przymusu, to logiczne, że im większa potencjalna stopa zwrotu to większe ryzyko.
Logiczne jest też to, że ceny złota nie rosną w kosmos w stałym tempie ponad 20% rocznie, czy nikt nie zastanawiał się nad tą kwestią. Ale zawsze najłatwiej widzieć tylko finalny efekt - zyski. Ja wielokrotnie widziałem finalny efekt swoich różnych pomysłów czy inwestycji, owszem wiele razy był to efekt bardzo dobry, ale widziałem też efekt błędnych decyzji w tym jednej, gdzie w ciągu godziny straciłem 20000 zł nie trafiając z zakupem akcji na lewarze z kredytem :) i do kogo mogę mieć pretencje, że spółka puściła jednak złą wiadomość, czy też opublikowała złe wyniki. Do siebie i nikogo innego.

Każdy przed zainwestowaniem środków mógł wykonać wiele rzeczy aby zweryfikować potencjalną informację, mógł udać się do rzecznika konsumentów, wrzucić w google hasło Amber Gold, zadzwonić do UOKiK, KNF czy innych organizacji dla konsumentów, problem był znany, a z problemem było znane ryzyko. Można było sprawdzić krs danych spółek, a spółek było kilka, nawet o tej samej nazwie.

Bez wątpienia winnym nie jest rząd, premier czy też urzędnicy. Bezsporne jest to, że jeżeli informacja o kuratorze poświadczającym, że szkoda została naprawiona oraz o wielu wyrokach w zawieszeniu wydawanych po sobie przez Sądy  wobec prezesa Amber Gold Sp. z o.o. jest prawdziwa to to mieć miejsca nie powinno i tutaj Państwo powinno bardzo uważnie prześledzić i wyciągnąć wnioski, czy jest to reguła czy dziwny zbieg okoliczności.

I jeszcze jedno w momencie, kiedy została ogłoszona informacja o upadłości OLT myślałem, że sytuacja potoczyć się może w inny sposób, to jest że majątek spółki jest we właściwym miejscu, ale panika faktycznie pozwoli zbić spółce darmowy kapitał. Również informacja o likwidacji spółki była w pierwszym momencie odczytana jako możliwość taktyki, jak zaznaczyłem wcześniej pod nazwą Amber Gold Sp. z o.o. było zarejestrowane w sumie 3 spółki, popłoch wywołany informacją o likwidacji w jednej spółce w której dla przykładu nie było założonych "lokat inwestycyjnych" mógł odbić się jeszcze większą paniką wśród posiadaczy środków pieniężnych w innej spółce o takiej samej nazwie to jest Amber Gold Sp. z o.o.
Na chwilę obecną wygląda to jednak tak, iż taki wariant jest nierealny. Jestem niezmiernie ciekawy rozwoju sytuacji i jak to się finalnie zakończy.

Odnosząc się jeszcze do ewentualnego powstania komisji śledczej, uważam to za całkowicie zbędne. Byłby to "show" bez właściwego efektu. Do dziś praca żadnej komisji nie przyniosła jakichkolwiek sensownych efektów i nie znalazło to żadnego odbicia w życiu codziennym. Od ustalenia faktów jest prokuratura, a od osądzenia Sąd. Pomimo wcześniejszych sytuacji wierzę, że sprawa zostanie rozwiązana w sposób właściwy.

Podsumowując, cała sytuacja jest przykrym zdarzeniem dla tych co stracili pieniądze, ale dla wielu osób jest to przyspieszona nauka świadomości finansowej i oby nauka nie poszła w las.

Krzysztof Stosio

1 komentarz:

  1. Chyba każda epoka ma swoją piramidę finansową :) Jeszcze 4 lata temu pewien pan w USA też ją stworzył. Efekty widoczne do dzisiaj :)

    OdpowiedzUsuń