środa, 9 maja 2012

Odstąpienie od umowy - zakupy na Allegro.pl i inne sklepy

       Pewnie większość z nas korzysta z możliwości jakie daje internet i dokonuje zakupów za jego pośrednictwem czy to na Allegro.pl, czy tez na innych stronach (sklepach, serwisach itp). Skupię się na najbardziej znanym serwisie, bo tam zawsze można dodatkowo uzyskać pomoc, oraz jest cały szereg czynności, które dają praktycznie 100% podkład w przypadku, gdy mamy rację, a druga strona i tak nie szanuje obowiązującego prawa, a sprawa kończy się złożeniem pozwu o nakaz zapłaty.
        Wielokrotnie kupowałem, kupuję i będę kupował rzeczy poprzez internet. Powód jest oczywisty chociaż nie zawsze chodzi o to, że jest taniej, ale zakupy poprzez internet dają praktycznie nieograniczone możliwości wybierania i przebierania w tym czego szukamy, a czego najczęściej nie ma, gdy szukamy danego dobra.

Allegro.pl bardzo dobrze rozwiązał kwestie spraw spornych. Serwis umożliwia kontakt z pomocą, założenie sporu, czy też zlecenie bezpłatnej opinii związanej z problemem z danego sporu ze strony prawników świadczących usługi dla Allegro.pl

Punktem wyjścia jeżeli chodzi o serwis Allegro, aby mieć prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny jest dokonanie zakupu przedmiotu od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą oraz w opcji "Kup Teraz". Licytacji w aukcjach nie obejmuje przywilej konsumenta. W przypadku sklepów internetowych to w zasadzie każdy zakup daje możliwość odstąpienia od umowy.

I tak, jeżeli już kupimy przedmiot we właściwej formie, to jest w "Kup Teraz" po otrzymaniu przedmiotu mamy prawo go odesłać ale koniecznie z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy zakupu na odległość. Wysłać najlepiej w takiej samej formie jak przysłano przesyłkę do nas. Oczywiście przedmiot nie może nosić śladów użytkowania i musi posiadać oryginalne opakowanie.
Co ważne sprzedający musi zwrócić nam nie tylko kwotę za przedmiot, którą zapłaciliśmy, ale także koszty wysyłki, które ponieśliśmy przy przesyłaniu przedmiotu przez sprzedającego do nas.

Sprzedający ma obowiązek dołączyć do przedmiotu wzór odstąpienia od umowy zawartej na odległość. W przypadku braku takiego formularze termin zwrotu wydłuża się do 3 miesięcy. Oczywiście niezależnie od tego czy takie oświadczenie jest czy też nie, należy je napisać i dołączyć do przesyłki. Przesyłka musi być koniecznie rejestrowana, to jest nie może być to list zwykły, bo nie mamy po nim dowodu nadania.

Po odesłaniu przedmiotu oczekujemy na zwrot środków pieniężnych na wskazane konto. Zdarze się jednak, że nie wszyscy sprzedający podchodzą do podobnych sytuacji w pełni profesjonalnie. Na dniach opiszę przypadek jaki miałem przyjemność przeżyć.


Krzysztof Stosio www.wkolobrzegu.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz