piątek, 20 kwietnia 2012

Wypowiedzenie umowy - Pure Health And Fitness Sp. z o.o. - ciąg dalszy

        W związku z faktem, iż temat ten cieszy się szczególnym i zarazem ogromnym zainteresowaniem opiszę precyzyjnie detale tej czynności jaka miała miejsce w moim przypadku.
         Posiadałem dwie umowy z Pure, które podpisałem w tym jedną dla siebie, a drugą dla Żony. Bezsporne jest to, że aby rozwiązać stosunek łączący mnie z Pure, musiałem wypowiedzieć umowy.
Zastanawiałem się nad zapisami w umowach i o konieczności wizyt u kierownika itp., uznałem, że te zapisy to klauzule niedozwolone, można odszukać głównych wytycznych w art. 385 kodeksu cywilnego. 

Art. 3851§ 1. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). 

Moim zdaniem, powyższe jest logiczne i zasadne, że wypowiedzenie umowy można wysłać do siedziby spółki Pure Health And Fitness Sp. z o.o., a nie szukać kierownika danej siłowni i to koniecznie w terminie jego pracy.
Bezsporne jest to, że wypowiedzenie musi zostać wysłane listem poleconym ze zwrotką, aby mieć dowód, że takie wypowiedzenie wysłaliśmy. Termin biegu wypowiedzenie zaczyna się od 1 dnia po miesiącu w którym dokonaliśmy wysyłki w/w wypowiedzenia za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A., mój przykład, wysłałem wypowiedzenie pod koniec grudnia, moje umowy wygasły z dniem 31 stycznia 2012 roku.

W moim przypadku wystarczyło wskazanie tych faktów podczas telefonu z Pure i Pure zakończył moją umowę, a w przypadku umowy zawartej dla mojej Żony Pure upiera się obecnie, że muszę zapłacić karę umowną to jest 40% abonamentu za czas kiedy umowa nie obowiązuje. Powyższe roszczenie jest także klauzulą niedozwoloną.

Art. 3853W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
16) nakładają wyłącznie na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy,
17) nakładają na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego,

Powyższe argumenty potwierdziła Federacja Konsumentów. Dla mnie jest to, także logiczne, bo jak mogę za coś płacić skoro wypowiedziałem skutecznie także i tą umowę, a zarazem nikt nie korzysta z siłowni. Nasz stosunek z Pure wygasł i wszelkie roszczenia w tej kwestii zakończyły się z dniem 31 stycznia 2012 roku. 

Jest to dla mnie nadal ciekawostka, co z tego wyniknie. Bez wątpienia będę o tym informował na blogu.25 komentarzy:

 1. Potrzebuję rady. Czy Pańskie umowy były zawierane przez Internet czy osobiście? U mnie dzisiaj mija 9dni od zawarcia umowy i generalnie doczytałam w regulaminie, że w przypadku tej umowy nie można jej tak po prostu wypowiedzieć, bo trzeba będzie zapłacić 40% należności za pozostałe miesiące (u mnie to pełnie 12mcy), które będzie można kiedyś wykorzystać, bo dostanę w zamian za to voucher. Można również przepisać umowę na kogoś innego. Proszę o pomoc, chcę jutro rano pójść jako, że będzie mijało 10dni od zawarcia umowy i nie wiem jakimi argumentami podpierać swoją chęć rezygnacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry,

   W umowie którą Pani zawarła powinien być zapis o wspomnianych 10 dniach na odstąpienie czy też rezygnację z zawartej umowy członkostwa w punkcie 3.3 umowy.
   Jest tam mowa o członkostwie, moim zdaniem złożenie takiego wypowiedzenia wcześniej w niczym nie przeszkadza, byle tylko mieć potwierdzoną kopię dla siebie.

   Usuń
 2. A ja mam pytanie. Jeśli biegnie drugi rok mojej umowy (od 01 lipca) i wtedy też pobrano mi pieniądze za cały rok 2012, to jeśli chcę zrezygnować, to czy mam prawo do zwrotu kwoty za niewykorzystane miesiące (czy jest na to jakiś przepis), bo po rozmowie z menedżerem stwierdził, że skoro wpłata jednorazowa za cały rok, to nie wypisuje się formularza rezygnacyjnego. Mam czekać na decyzję przez kilka najbliższych dni, ale wolałabym być przygotowana merytorycznie do tego terminu. Z góry dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie mam Pan warunki zapisane w umowie?

   Usuń
 3. witan, mam problemy z kolanem, generalnie mam uszkodzone wiązdła, lekarz polecił mi siłownie jednak nie moge w pelni korzystac ze sprzetów, i tyle ile bym chciała, gdyż obciazam kolano i mnie boli. mam dokumenty o tym, ze miałam artroskopie i mam skierowanie na rekonstrukcje wiazadel czy moge rozwiazac umowe z purem?? .. bez ponoszenia kosztów? zostało mi jeszcze jakies 11 miesięy więc to sporo..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wieczór, proszę o podstawowe dane tutaj na blogu lub napisać do mnie na emaila: kontakt@krzysztofstosio.pl
   Od kiedy umowa, na jaki czas, jakie warunki w umowie itp.
   Moim zdaniem każda umowa zawarta na czas określony może zostać wypowiedziana w każdym momencie.

   Pomijając wszystko, siłownia przy rekonstrukcji wiązadeł to chyba nie najlepszy pomysł. Ja miałem problemy z kolanem i miałem skierowanie na rekonstrukcję, ale udało mi się wszystko wyćwiczyć nudnymi ćwiczeniami w domu, a po 4-6 miesiącach dopiero dołożyłem siłownię. Jeżeli już ćwiczenia na siłowni to na minimalnych obciążeniach lub bez ciężarków, bo inaczej można sobie wszystko uszkodzić jeszcze bardziej.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, spotkałem się z podobnymi zasadami co do umowy, w nowo utworzonej siłowni New Age Fitness. W regulaminie nie ma żadnych informacji o konsekwencjach i karach za rozwiązanie umowy przed upływem 12mc. Nadal mam mieszane uczucia, czy możecie na to rzucić okiem. Dzięki :)

  http://www.newagefitness.pl/pdf/regulamin.pdf

  OdpowiedzUsuń
 6. Prosze o przesłanie mi wzoru odstapienia od umowy z pure na adres adaxi@o2.pl z gory dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Uprzejma prosba o przeslanie wzoru wypowiedzenia umowy z pure na adres parycja.o@poczta.onet.eu
  z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *pomyłka
   poprwny adres to patrycja.o@poczta.onet.eu

   Usuń
 8. Proszę o wzor wypowiedzenia umowy z pure na adres ziajmaks@gmail.com :) z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tez bardzo proszę o wzór wypowiedzenia umowy z pure na adres malgmb@gmail.com
  Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja również poproszę o taki wzór :) abc1234@autograf.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Również prosze o wzór blazzzej@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie,

  zwracam się z zapytaniem, czy mam jeszcze szansę na rozwiązanie umowy z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia mając na uwadze, że pierwsza roczna umowa kończy się 5.10.2013. Rozumiem, że do 6.09.2013 muszę dostarczyć wypowiedzenie? czy powinienem to uczynić do 31.08.2013?

  Będę wdzięczny za odpowiedź oraz wzór umowy, który bym prosił wysłać na adres lord86@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. czy mogę prosić o wzór umowy na olciawarka@o2.pl?

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,
  Bardzo proszę o wzór wypowiedzenia umowy z pure.
  Mój adres to: mati1183@gmail.com
  Pozdrawiam i z góry dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam również !
  Jak moi poprzednicy również proszę o wzór wypowiedzenia umowy z pure.
  mój adres: kasia_17.86@wp.pl
  z góry bardzo dziękuję !

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam chciałbym się skontaktować z Panem ponieważ zamierzam wypowiedziec umowe i jestem w stanie zaplacic 40% ale chce tego uniknac rowniez wybieram sie do rzecznika po porade ale chcialbym od Pana wskazówek. Jak można się z Panem skontaktowac? drogą mailowa?

  OdpowiedzUsuń
 17. zapomnialem podac maila sybil@op.pl chodzi o wzor wypowiedzenia umowy

  OdpowiedzUsuń
 18. Chciałbym prosić o wzór wypowiedzenia umowy na adres noksukau94@gmail.com z góry dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam,
  bardzo proszę o przesłanie wzoru wypowiedzenia na adres: marta_szymanskaa@op.pl.
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam
  Proszę o przesłanie wzoru wypowiedzenie umowy na adres marketing@zegan.pl
  z góry dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam.
  Moja siostra zawarła taką umowę (12 miesięcy) bez dokładnego przeczytania tej umowy. Sam niestety też nie mam do niej wglądu ponieważ nie otrzymała fizycznej kopii tej umowy. Dzisiaj jest drugi dzień od momentu jej podpisania. Ustalono też, że pierwsze ćwiczenia rozpoczną się 20 października, ale po dokładnych ustaleniach z rodziną, siostra chce zrezygnować z tej umowy. Czy jest taka możliwość zważając na fakt, że świadczenie usługi jeszcze się nie zaczęło (ale opłaty zostały już uiszczone)? Przy okazji, również bardzo proszę o podesłanie wzoru wypowiedzenia umowy z Pure na adres tommy-ka@wp.pl. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń